20.4 C
Chernivtsi
Понеділок, 7 Липня, 2025

ЙОГО СЛОВО ЗАВЖДИ МАЛО ВАГУ, НАВІТЬ НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ. У Києві перестало битись серце знаного лікаря і педагога, видатного вченого Раду Процюка, який був родом із Глибоччини 

Треба прочитати

3 липня на 86-му році життя відійшов у вічність вчений зі світовим ім’ям у галузі фтизіатрії та пульмонології, лікар, педагог, наставник, патріот і Людина з великої літери, професор кафедри фтизіатрії та пульмонології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Раду Георгійович Процюк. Трагічною новиною поділились у навчальному закладі, якому уродженець Глибоччини присвятив левову частку свого професійного життя.

Раду Процюк народився 9 квітня 1939 року в с. Верхні Синівці Глибоцького району в селянській родині. Після закінчення Порубненської середньої школи вступив до Чернівецького державного медичного інституту. Здобувши вищу освіту, упродовж 1963–1965 pоків працював головним фтизіатром центральної районної лікарні Млинівського району Рівненської області. У 1965 році вступив до аспірантури при кафедрі фтизіатрії Київського інституту вдосконалення лікарів.

З 1968 року працював асистентом, згодом доцентом, а з 2001-го професором кафедри фтизіатрії та пульмонології Київського медичного інституту (нині – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця). Успішно займався науковою, педагогічною, лікувальною роботою.

«Основні наукові напрями досліджень професора Раду Процюка пов’язані з вивченням актуальних проблем педагогіки, фтизіатрії, пульмонології, ВІЛ-інфекції / СНІД та COVID-19. Вперше в Україні саме Раду Георгійович вивчав особливості фармакокінетики протитуберкульозних препаратів при різних методах введення у хворих на туберкульоз легень, що дозволило удосконалити тактику лікування хворих. 

Фундаментальними є його праці в галузі аерозольтерапії, радіоізотопні та електронно-мікроскопічні дослідження про вплив інгаляцій ультразвукових аерозолів лікарських препаратів на аерогематичний бар’єр, сурфактантну систему легень, кондиціювання повітря, що видихається, мукоциліарний кліренс, функцію зовнішнього дихання, гемодинаміку малого і великого кола кровообігу. Вони дали змогу вперше розкрити раніше невідомі механізми як лікуючої, так і пошкоджувальної дії аерозолів», — розповідають у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця про свого багаторічного колегу. 

Також зазначається, що Раду Процюк є автором близько 400 наукових праць, у тому числі у співавторстві 5 монографій, 2 підручників, 11 навчальних посібників, 9 навчальних планів і програм по фтизіатрії для студентів вищих медичних закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації, лікарів-інтернів, магістрів з фаху «Фтизіатрія», 13 авторських свідоцтв і патентів, 18 методичних рекомендацій, 3 інформаційних листів, 5 раціоналізаторських пропозицій.

«Висококваліфікований педагог, талановитий організатор фтизіатричної науки зробив значний внесок у підготовку лікарських кадрів, впровадження наукових досягнень у навчальний процес і практику охорони здоров’я. Під його керівництвом підготовлена школа фтизіатрів, 6 кандидатів наук.

Доктор медичних наук, професор, лікар вищої категорії за спеціальностями «Фтизіатрія» та «Пульмонологія», Заслужений діяч науки і техніки України, двічі Відмінник освіти України, Раду Георгійович виконував велику громадську та організаційну роботу», — додають в Університеті.

Окрім цього, Р. Процюк був членом та керівником численних спеціалізованих інституцій, а також експертом з лікарських препаратів Державного експертного центру МОЗ України, членом редколегії ряду медичних журналів. Нагороджений багатьма відзнаками, серед яких – ордени Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III, II, I ступенів, Святого апостола Андрія Первозванного II-го ступеня, Ярослава Мудрого, Науковець року, нагрудний «Знак пошани», почесна відзнака святителя і сповідника Луки, низка медалей, почесних грамот МОН і МОЗ України.

«Слово Раду Георгійовича завжди мало вагу, його думка надихала оточуючих, спонукала рухатись вперед, а його приклад формував покоління. Він вкладав в улюблену справу не лише знання і досвід, а власну душу – щиро, безкорисно, самовіддано, з любов’ю. Він завжди прагнув допомогти та підтримати», — констатують у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця.

Прощання з професором Раду Процюком відбулось у п’ятницю, 4 липня, у Києві. Згадаймо і ми його добрим словом на рідній Глибоччині.

«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/

- Reklama -spot_img
- Реклама -spot_img

Останні новини