Дні 10 і 11 червня ще раз підтвердили давно відому істину: як же добре мати хороших сусідів! Таких, що на тебе не нападають, не вбивають. Таких, з якими можна зустрітись, вести діалог, будувати спільні плани і, навіть якщо є якісь проблемні моменти, сідати за один стіл і вирішувати їх. Це правило діє як для міжлюдських стосунків, так і для відносин між державами. Відтак, вельми приємно констатувати, що нинішні взаємини між Україною, Румунією та Республікою Молдова прагнуть відповідати цим принципам добросусідства, дружби та партнерства. Важливі кроки в цьому контексті були зроблені минулого тижня в рамках зустрічей політичних лідерів цих трьох країн, які покликані зміцнити тристоронні відносини, а також надати їм нового імпульсу.
«В тристоронньому форматі можемо зробити багато для безпеки регіону і для наших країн»
У середу, 11 червня, Одеса була в епіцентрі важливих міжнародних подій. Тут відбувся саміт «Україна – Південно-Східна Європа», в якому взяли участь лідери України, Румунії, Республіки Молдова, Сербії, Чорногорії, Греції, Хорватії, Болгарії, Албанії, Північної Македонії та Словенії.

У межах саміту відбулася перша тристороння зустріч на найвищому рівні між Румунією, Молдовою та Україною, яка зібрала за столом переговорів очільників держав: Нікушора Дана, Маю Санду та Володимира Зеленського.
— Хороша зустріч із Маєю Санду та Нікушором Даном. Уперше так зустрічаємось, але я певен, що в тристоронньому форматі можемо зробити багато для безпеки регіону і для наших країн.
Багато питань обговорили. Першочергове – це протидія російським загрозам: гібридним, кібератакам і відкрито воєнним. Молдові, яка з нами від самого початку війни, разом із Румунією обовʼязково допоможемо боротися з російським деструктивним впливом.
Також говорили про енергетику, військову співпрацю, розвиток залізниці та доріг. Працюватимемо, щоб наші громадяни мали більше мобільності. Окремо обговорили санкції і їхню роль у миротворчому процесі.
Дякую за солідарність з Україною та підтримку, — заявив за підсумками діалогу Президент В. Зеленський.

Про важливість такого формату висловився і Президент Румунії Нікушор Дан:
— Разом із Президентом України Володимиром Зеленським та Президентом Республіки Молдова Маєю Санду ми провели змістовні переговори, зосереджені на визначенні конкретних напрямків співпраці у стратегічних сферах, таких як: енергетичні та логістичні зв’язки, транскордонна мобільність, безпека та боротьба з гібридними загрозами, відбудова та зміцнення стійкості, а також важливі реформи для євроінтеграції. Ця співпраця відображає нашу тверду рішучість зміцнювати стабільність, безпеку та європейський шлях нашого регіону, — заявив румунський лідер.

Президент Молдови, у свою чергу, зазначила, що з Нікушором Даном та Володимиром Зеленським говорили про те, як можна зміцнити стійкість перед зовнішніми загрозами, як енергетичні зв’язки, стратегічні інвестиції та економічні зв’язки можуть зробити наші країни сильнішими й згуртованішими, а також про те, як регіональна співпраця може стати справжнім щитом для громадян.
— Коли Кишинів, Київ і Бухарест діють разом, ми можемо збудувати не лише інфраструктуру чи спільні проєкти — ми можемо забезпечити людям безпеку, дати надію на мирне майбутнє і чіткий шлях до об’єднаної, вільної та демократичної Європи, — підсумувала Мая Санду.

«Я мав дуже добру розмову з представниками румунської спільноти»
Перебування Президента Нікушора Дана в Одесі ознаменувалося також зустріччю з представниками румунської спільноти, що проживає на півдні України, які з нетерпінням чекали на поважного гостя.

— Я мав дуже добру розмову з представниками румунської спільноти півдня України. Ми обговорили низку важливих питань, зокрема: відновлення роботи Генерального консульства Румунії, доступ до освіти румунською мовою та необхідність постійної підтримки для збереження культурної ідентичності.
Румуни в Україні мають знати, що вони не самі. Румунія залишатиметься поруч із ними через постійний діалог, конкретні дії та інституційну підтримку.
Я буду президентом усіх румунів — де б вони не були, — пообіцяв Президент Румунії.
У Кишиневі — ще одна важлива зустріч
Варто відзначити, що днем раніше — у вівторок, 10 червня, нещодавно обраний Президент Румунії Нікушор Дан приїхав з офіційним візитом до Республіки Молдова. Це викликало позитивні відгуки як у Кишиневі, так і в Бухаресті, ставши чітким сигналом у відносинах між двома державами.
— Я радий бути сьогодні в Кишиневі з першим офіційним візитом як Президент Румунії. Я тут, щоб підтвердити всеосяжну, щиру та постійну підтримку Румунії для Республіки Молдова в цей вирішальний момент на її європейському шляху, у зміцненні стабільності та стійкості. Моє послання громадянам таке: Республіка Молдова є частиною європейської родини, а Румунія завжди буде поруч із вами!, — зазначив Н. Дан під час поїздки до Молдови.

Водночас, Президент Республіки Молдова Мая Санду підкреслила, що коли «Кишинів і Бухарест подають один одному руку — ми робимо справи, які покращують повсякденне життя людей з обох берегів Прута: мости, дороги, сучасні школи, об’єднані університети, електромережі та безпечні газові мережі, успішний бізнес, робочі місця та туристичний потенціал».
— Молдова здобуде своє місце в європейській родині, у безпеці, а Нікушор Дан і Румунія — поруч із нами. Кишинів і Бухарест діють, як рівні партнери з єдиними цілями — об’єднати людей, яких раніше протиставили одне одному ті, хто бажає нам зла, зробити внесок у мир на континенті та подбати про майбутнє всіх дітей на нашій землі, — зауважила М. Санду.
Віктор МЕЛЬНИК
«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/