Вже традиційно, у цій порі активізуються кліщі. Як зазначають спеціалісти, «гарячий сезон» триватиме майже до кінця осені, але пік очікується у травні-червні, а також – вересні-жовтні.
Кліщі, як відомо, живуть у вологих, затінених місцях: траві, кущах, лісових стежках. Потрапляючи на тіло, вони присмоктуються непомітно, адже виділяють речовини, що знеболюють укус. Відтак, медики радять не недооцінювати укус кліща, адже ці паразити здатні викликати хворобу Лайма, енцефаліт та інші важкі інфекційні захворювання.
«„Зловити” кліща можна не лише в лісі, а й на міських газонах, у парках чи навіть на власному подвір’ї. Попри поширений міф, вони не стрибають на людину з дерева, не женуться за нею – проте можуть залізти на тіло, коли людина відпочиватиме», — розповідають у Департаменті охорони здоров’я Чернівецької ОВА.
Аби вберегти себе, фахівці рекомендують обмежити прогулянки лісом у цей період. Проте, якщо ви все ж таки вирішили «вийти на природу», завжди тримайтеся ближче до центру стежок та не заходьте у траву обабіч, — кажуть представники сфери здоров’я.
«Якщо плануєте гуляти там, де росте трава, подбайте про безпечний одяг, який щільно прилягає до тіла, світлий із довгими рукавами та штанинами. Бажано також знехтувати стилем і заправити штани у шкарпетки. Не сідайте і не лягайте на траву. Оберіть і застосовуйте репеленти – засоби, що відлякують комах. Кожні дві години прогулянки оглядайте себе та своїх близьких», — звертають увагу в обласному Департаменті охорони здоров’я.
Після повернення додому, рекомендується ретельно оглянути себе та своїх близьких під хорошим освітленням. Огляд слід почати знизу, від ступень, і поступово підійматись угору. Не зайвим буде прийняти душ, який допоможе змити кліщів, які не присмокталися. Одяг треба ретельно почистити та випрати. Так само — і з ковдрами. Витрушування не допоможе позбутися кліща.
Якщо когось усе ж таки вкусив кліщ, то Міністерство охорони здоров’я розробило алгоритм дій у такому випадку. Він, зокрема, передбачає:
– Витягніть кліща якомога швидше. Не заливайте його спиртом, олією або іншими речовинами;
– Витягнути кліща можна спеціальним пінцетом, який продається в аптеках чи серед зоотоварів;
– Після видалення місце укусу потрібно обробити антисептиком, а також ретельно помити руки з милом;
– Слідкуйте за своїм станом ще кілька тижнів: якщо підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі – негайно зверніться до лікаря! Звернутися до лікаря також необхідно, якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин — вам можуть призначити антибіотики для постконтактної профілактики хвороби Лайма.
Медичну допомогу при укусах кліщів можна отримати у травмпункті, у хірурга, у лікаря-інфекціоніста.
Тим часом, як свідчить статистика, кліщі «атакують» буковинців доволі часто. У Чернівецькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб розказують, що лише за квітень 2025 року до них надійшло 22 звернення про укуси кліщів. Загалом цьогоріч зі шкіри людей зняли 60 кліщів, з яких 21 — з бореліозом. Це 35% від усіх випадків. Водночас, від початку року вже зареєстрували 19 випадків хвороби Лайма, у той час, як за аналогічний період 2024-го їх було 9.
У відомстві також повідомляють, що у зовнішньому середовищі з 228 досліджених кліщів — 22 (9,3%) виявилися інфікованими на бореліоз.
«Цей показник досить високий і він більший, ніж минулого року. Здебільшого кліщів на дослідження приносять жителі Чернівців, і можна сказати, що кожний третій кліщ, якого ми знімаємо з людини — інфікований», — зауважила лікарка-епідеміологиня Наталія Захарюк у коментарі для видання «АСС».
Отож, будьте пильними і бережіть себе!
Віктор МЕЛЬНИК
«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/