18.5 C
Chernivtsi
Субота, 19 Квітня, 2025

 «ЗАВЖДИ ВІДЧУВАЛА ОСОБЛИВИЙ ЗВ’ЯЗОК З ІКОНАМИ ТА РЕЛІГІЙНОЮ ТРАДИЦІЄЮ»

Треба прочитати

Тайна вечеря Страсного четверга представлена молодою художницею з Глибоччини Лівією-Андреєю Сташеску у надзвичайній роботі, виконаній олією на полотні

Великий четвер Страсного тижня згадує одну з найбільш значних і хвилюючих подій в історії християнства — Тайну вечерю, коли Спаситель Ісус Христос започаткував Таїнство Святого Причастя. Цьому видатному для всього людства епізоду присвятила свою магістерську роботу і художниця Лівія-Андрея Сташеску, нещодавня випускниця Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича з образотворчого мистецтва. Буковинка, яка родом із села Нижні Синівці, що на Глибоччині, створила роботу великої витонченості та яскравої майстерності, в якій «вилила» увесь свій талант і знання, набуті протягом років. І це не залишилося непоміченим членами екзаменаційної комісії, які оцінили її творіння на 98 балів із 100 можливих — найвищий результат серед усіх студентів.

Власне, Лівія-Андрея Сташеску — це людина творчої натури, яка вміє проявляти себе в різних іпостасях — слава Богу, Господь обдарував її гарними здібностями та відповідним прагненням до роботи. Окрім живопису, вона демонструє свій хист у складі фольклорного колективу «Синьовецькі дівчата», звикши до сцени ще з дитинства. Водночас, має безпосередній зв’язок і з освітньою сферою — також минулого року Лівія-Андрея закінчила магістратуру з іноземних мов, деякий час працювала в рідній школі в якості викладачки французької та англійської, а нині є вихователькою в Синьовецькому дитсадку. Й якось успішно поєднує всі ці заняття. Як їй це вдається — розповідає в інтерв’ю для «Нового дня». Отже, у подальшому читайте історію про те, як уживаються малювання, музика та педагогіка.  

„У ВСЬОМУ, ЩО РОБЛЮ, ВКЛАДАЮ ДУШУ І ТРОХИ СМІЛИВОСТІ

Для початку, прошу Вас, зробити коротку презентацію себе: хто така Лівія-Андрея Сташеску?

— Лівія-Андрея Сташеску — це не просто ім’я, а подорож, що складається з багатьох етапів: від шкільних викликів до відкриттів, зроблених під час університетських років. Мені подобається вірити, що я належу до тих людей, які завжди шукають сенс навіть у дрібницях і не бояться спробувати нові шляхи. У всьому, що роблю, я вкладаю душу і трохи сміливості.

Мені 22 роки, живу в селі Нижні Синівці. Можу назвати себе допитливою людиною, яка захоплюється навчанням і всім, що стосується розвитку — як особистого, так і професійного.

— Минулого року, як ми знаємо, ви здобули магістерську освіту за двома спеціальностями. Про що йде мова, точніше? Чим Вам запам’яталися роки студентства? 

— Так, минулий рік став для мене справді особливим. Я закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича за двома магістерськими програмами. Одна з них — це філологія (спеціалізація з романських мов і літератур, включаючи переклад, з основними мовами — французькою та англійською), а інша — мистецтво (спеціалізація в образотворчому мистецтві).

Студентська пора була сповнена викликів, але принесла і багато гарних моментів. Я багато чого навчилася, не лише в академічному плані, а й в тому, як адаптуватися до змін і зростати професійно та особисто. Це був період постійного навчання, який подарував мені багато радощів.

З МОЛИТВОЮ І „ГОСПОДИ, ДОПОМОЖИ!” ПОЧАЛАСЬ РОБОТА, ЯКА ТРИВАЛА БЛИЗЬКО П’ЯТИ МІСЯЦІВ

Для одній із спеціальностей, Ви обрали темою магістерської роботи відображення сцени Тайної вечері. Що вас надихнуло на це? Бо ж, напевне, такий вибір був вельми нелегким для втілення, але й дуже відповідальним й емоційним кроком…

— „Тайна вечеря” Леонардо да Вінчі — одна з найулюбленіших картин в історії людства, яку багато аналізують та намагаються відтворити. Посил цієї картини — представлення останньої вечері Ісуса з апостолами, перед тим, як він був зраджений Юдою, а потім схоплений і розп’ятий. Звідси і походить моя ідея намалювати ікону з Тайною вечерею, маючи глибоке бажання зрозуміти і передати момент, коли Ісус відкрив своїм учням, що один із них зрадить його, а також їхні реакції, що коливаються від шоку до гніву.

Це тема, яка несе велике духовне навантаження, а для мене це був також особистий творчий виклик. Я завжди відчувала особливий зв’язок з іконами та релігійною традицією. Зрозуміла, що ця робота — можливість ще глибше зануритися у цей зв’язок і передати через мистецтво сакральне послання.

— Як загалом проходив процес роботи: скільки часу Ви працювали, які техніки та матеріали використовували в процесі створення, які емоції пережили за ввесь цей час? Наскільки важко було досягти бажаного результату? Чи задоволені тим, що вийшло?

— Це був глибокий досвід. Спочатку я багато вивчала цю тему, а потім, промовивши молитву та „Господи, допоможи!”, почала творити. Працювала над цією картиною на полотні майже п’ять місяців. За цей період використала традиційні техніки олійного живопису, працюючи з терпінням і увагою до деталей. Кожен елемент був важливий, щоб переказати суть сцени й емоції, які вона передає.

Процес був доволі провокативним у творчому плані, але, водночас, і дуже приємним. Хоча картина зображує один з найбільш напружених моментів з Біблії, вона також відкриває шлях до прощення! Я задоволена результатом, хоча необхідно було докласти чимало зусиль, аби досягти того рівня, до якого прагнула.

ПЕРША КАРТИНА — ПОРТРЕТ У ПОДАРУНОК ДВОЮРЕДНІЙ СЕСТРІ

Наскільки вдалось дізнатися, екзаменаційна комісія гідно оцінила Ваші труди, нагородивши вельми високим підсумковим балом…

— Це була велика радість — отримати таку позитивну реакцію. Визнання моєї праці та відданості зі сторони комісії ще більше змотивували мене продовжити обраний шлях. А також підтвердили, що я близька до своїх цілей. Тому, стараюсь розвивати і у подальшому свої художні та людські якості.

— Гадаю, що захоплюючись живописом і будучи випускницею мистецького факультету, протягом часу Ви доклали руку і фантазію до народження багатьох інших цікавих робіт. Про які з них згадуєте з найбільшою теплотою? А першу виконану картину, до речі, пам’ятаєте?

— Кожна робота має для мене особливе значення, але якщо вибирати, то найбільше в пам’яті закарбувалися картини, в яких я експериментувала з новими техніками та стилями. Кожна робота приносить новий урок і відчуття задоволення. Однак, перша картина залишається, дійсно, чимось спеціальним. У моєму випадку, це була робота, виконана лише олівцем, як подарунок на іменини моїй двоюредній сестрі — її портрет у форматі A3. Після цього, підбадьорена вчителями та батьками, я вперше написала олією ікону з трьома ангелами, і хоча зараз вона мені здається наївною, згадую про той початок з великим ентузіазмом.

«МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ ВИКОРИСТОВУВАТИ ТЕПЛІ, ЗЕМЛЯНІ КОЛЬОРИ…»

До речі, як зародилася ця Ваша любов до малювання? Хто «поклав Вам пензля в руку», так би мовити?

— Пристрасть до мистецтва з’явилася поступово, ще з дитинства. Мої батьки, особливо мама, завжди підтримували мою креативність і вчили мене цінувати красу в усіх її проявах. Пам’ятаю, як матуся показувала мені картини та пояснювала про кольори, форми і те, як передавати те, що я відчуваю. Це був тонкий, але суттєвий вплив. Так я почала мріяти про художній шлях, а моя вроджена любов до красивого сприяла кожному кроку у цьому напрямку.

— Як художник, які стилі, кольори, манери роботи Вам найбільше до вподоби? Чи є художник, на якого Ви рівняєтесь?

— Я надаю перевагу класичним і реалістичним стилям, але одночасно мене приваблюють традиційні техніки і методи, такі як темпера чи ікони на дереві. Мені подобається використовувати теплі, земляні кольори, які придають моїм роботам відчуття комфорту і глибини. Щодо художників, то одним із моїх улюблених є Мікеланджело, завдяки його майстерності у передаванні деталей і вражаючим композиціям. Також я дуже люблю спосіб, яким Леонардо да Вінчі переосмислює кожен елемент світу у своїх роботах.

МУЗИЧНИЙ ДЕБЮТ У ТРИ З ПОЛОВИНОЮ РОКИ, ЗВАННЯ «СТУДЕНТ РОКУ», ПЕРЕМОГИ НА ПРЕСТИЖНИХ КОНКУРСАХ

— Перейдемо поступово до іншого Вашого артистичного апмлуа — музичної виконавиці. Коли Лівія-Андрея Сташеску дебютувала на сцені і що Ви пам’ятаєте про той момент?

— Я співала з самого дитинства. У три роки тато подарував мені музичний центр з караоке. Для інших дітей мого віку найочікуваніші подарунки були ляльки, я ж, натомість, хотіла диски з мінусовками пісень. Кожну неділю я організовувала маленький концерт вдома, на який збирались родичі і навіть сусіди.

Мій дебют на справжній сцені відбувся досить рано — коли мені було три з половиною роки — під час концерту, присвяченому святу Мерцішора, на сцені Будинку культури у Волоці. У п’ять років взяла участь у Новорічній програмі, організованій Чернівецьким регіональним телебаченням. Емоції тоді зашкалювали, але й відчуття здійсненої мрії та можливість поділитися музикою з іншими — пробудили у мені якийсь фантастичний ефект. Той момент мав величезне значення для мене. Це яскравий спогад з тремтінням у голосі і чистою радістю, що я стала частиною грандіозного шоу.

— Роки промайнули, але з ними прийшла і вагома серія гарних досягнень, які Ви занесли до свого творчого доробку. Які музичні здобутки є для Вас найбільш цінними? Який з виступів, на Вашу думку, найкраще показує Ваші виконавські здібності? Можливо, якийсь фестиваль, конкурс або подія займають особливе місце у Вашому серці?

— Складно вибрати щось конкретне, адже кожна мить на сцені — важливий крок у моїй кар’єрі. У шкільні роки я брала участь у різних районних і регіональних конкурсах, займаючи призові місця. У перший рік навчання в коледжі завоювала звання «Студент року». Це стало великим досягненням для мене, адже я тільки починала свій академічний шлях і намагалася бути активно залученою у різноманітні заходи. У 2021 році, будучи студенткою університету, взяла участь у національному конкурсі пісень і, вигравши Гран-прі, була запрошена безкоштовно виступити на Міжнародному конкурсі народних пісень у Києві. Це визнання стало для мене знаком того, що праця та докладені зусилля завжди оцінюються і дало ще більше впевненості у власних силах.

МАМА І СЕСТРА — КОЛЕГИ НА СЦЕНІ, А НАРОДНІ КОМПОЗИЦІ — ЗАВЖДИ У ПРІОРИТЕТІ

— У складі колективу «Синьовецькі дівчата», Ви ділите сцену з мамою і молодшою сестрою. Як це — бути з ними колегами?

— Співати з мамою та сестрою — це надзвичайний досвід. Це почуття близькості, глибокого зв’язку, що робить кожен виступ особливим. Кожна з нас приносить щось унікальне до колективу, і те, що ми поділяємо однакові цінності та захоплення, робить нашу командну діяльність значно легшою та приємнішою. Це справжня радість — бути на сцені разом з ними, бо я відчуваю, що музика нас об’єднує не тільки як артисток, а й як сім’ю.

— Які композиції Вам особливо припадають до душі?

— Мені подобається виконувати пісні, які мають сильний емоційний заряд і які резонують з публікою. Зазвичай, я вибираю мелодії, що поєднують традицію з сучасністю, а румунські народні композиції завжди займають провідне місце у моєму репертуарі. Вони нагадують мені про дитинство і хвилини, коли я співала з моєю родиною. Крім того, мені подобається виконувати пісні з потужним посланням, які надихають людей і змушують їх відчувати щось глибоке.

«БАЛАНС МІЖ МУЗИКОЮ, МИСТЕЦТВОМ І ОСВІТОЮ — ОСЬ, ЩО РОБИТЬ МЕНЕ ЩАСЛИВОЮ»

Давайте зачепимо трохи і Вашу педагогічну діяльність. Ви працювали в школі, наразі є вихователькою в дитсадку — наскільки складним, або ж легким, здається Вам «педагогічний хліб»? Як працюється з дітьми, що потрібно, аби потрапити до їхнього сердечка?

 — Я мала можливість викладати іноземні мови, французьку та англійську, в загальноосвітній школі, а зараз працюю вихователькою в дитсадку. Праця з дітьми — це справжній виклик, але й велика радість. Кожен день приносить нові уроки як для мене, так і для дітей. Важливо бути терплячим, творчим і мати емпатичний підхід. Діти дуже щирі і сприймають все в чистому вигляді, тому, щоб завоювати їхні серця, потрібно бути уважним і створювати атмосферу, в якій вони відчувають любов і безпеку.

І все ж таки, як Вам удається знаходити час для всіх цих занять, до яких долучені? Думаю, це не так уже й просто поєднувати… До слова, маєте й інші захоплення, окрім тих, про які йшлося?

— Дійсно, не легко жонглювати всіма цими заняттями, але я вчуся правильно організовувати свій час і пріоритетизувати ті справи, які здаються важливішими. Кожна з цих сфер збагачує мене як особистість, а баланс між музикою, мистецтвом і освітою робить мене щасливою. Окрім цього, я захоплююсь подорожами і вивченням різних культур. Мені подобається дізнаватися нові речі та спілкуватися з людьми з різних куточків світу.

— А де Ви бачите себе в майбутньому? Які горизонти хочете підкорити?

— В майбутньому мені б хотілося продовжувати рости як артистка і педагог, поєднуючи свою пристрасть до мистецтва й освіти таким чином, щоб це приносило користь громаді. Прагну ще більше вдосконалювати свою музичну діяльність і ділитися з людьми красою румунського фольклору. Також я зацікавлена в розвитку своїх художніх технік і вивченні нових форм вираження, можливо, навіть відкрити майстерню, чи співпрацювати з іншими митцями для створення спільних проєктів. Горизонти широкі й я відкрита до навчання та постійного розвитку.

Інтерв’ю Георгія СЕМЕНЮКА,

спеціально для «Нового дня» https://monitorbuk.com/uk/

- Reklama -spot_img
- Реклама -spot_img

Останні новини