-1.6 C
Chernivtsi
П’ятниця, 22 Листопада, 2024

ДАЛЕКИЙ ШЛЯХ БУКОВИНСЬКОГО ЯБЛУКА. Як яблунева продукція потрапляє з Чернівецької області до Малайзії, Саудівської Аравії, Катару та інших віддалених куточків світу

Trebuie citit

Напевне, яблука є основним пунктом на «фруктовій» карті України і не тільки. Одна невеличка яблуня біля хати, сад із десятками дерев, або ж цілі гектари насаджень — так чи інакше, плантації цього фрукту є вельми популярними, зокрема і на Буковині, де їх площа становить орієнтовно 20 тисяч га.

Цьогоріч, за даними садівників, у Чернівецькій області планують зібрати понад 700 тис. тонн яблук. Частина продукції буде призначена для внутрішнього споживання, а інша — для ринків Європи та Азії, де, як розказують експерти галузі, вищі та стабільніші ціни.

Владислав Макаренко, співвласник буковинського фермерського господарства «Макосад» вважає, що найбільш практичним для експорту є сорт яблук «Гала».

«Яблуко тверде, добре пасує для бушеля, тож з ним менше проблем у дорозі, відповідно, менше рекламацій. Тобто сорт дуже технологічний і урожайність у нього стабільна з року в рік. Для порівняння: класичний сорт Голден, який ніби всі знають і хочуть, але, я вважаю, в експорті він важчий: це яблуко трохи зам’яке для транспортування, його треба делікатніше сортувати. Та й відсоток його у загальних продажах значно нижчий. У наших продажах це 10%», — розповідає фермер в інтерв’ю журналу «Садівництво по-українськи».

Окрім цього, «Макосад» у цьому році успішно експортувало нові клони сорту яблук «Фуджі». Ними буковинські садівники «підкорили», зокрема, азійську країну Малайзію.

«Клієнти задоволені, мають бажання працювати далі та нарощувати обсяги», — зазначає про співпрацю з малазійським ринком Владислав Макаренко.

Водночас, за його словами, це дуже важкий сорт, який не у всіх наших широтах буде давати потрібне забарвлення.

«Наприклад, вже на Вінниччині, у Закарпатті та на Півдні «Фуджі» достатньо важко забарвити: сума активних температур може й достатня, але немає контрасту температур. У нас передгір’я грає роль: вдень може бути +30, а вночі +8. А на Київщині та Харківщині «Фуджі» не вистачить навіть суми активних температур», — пояснює В. Макаренко.

Загалом же географія експорту буковинських яблук є доволі широкою та вельми далекою за кілометражем. Самі можемо здогадатись, яку дорогу має подолати продукція, аби потрапити до тієї ж Малайзії, або ж Саудівської Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Кувейту, Катару, Шрі-Ланки… Тим не менш, саме у цих краях дуже полюбляють яблука із Чернівецької області. Сюди постачає свою продукцію і ТОВ «Молодіжна аграрна спілка», яке також працює на ринках Туреччини, Нідерландів, Швеції, Литви тощо.

В її садах можна побачити яблука трьох сортів — «Гала», «Голден», «Джонапринц». Товариство має свою торгову марку «OH MY GARDEN» і співпрацює як з вітчизняними, так і закордонними контрагентами, відправляючи свою продукцію за межі України. У селах Олексіївка та Новоолексіївка (Дністровського району) воно вирощує 48 га яблуневих садів, з яких 29,7 — молоді. Цьогоріч їх площа збільшилась на 18,36 га за рахунок гранту в рамках програми «єРобота».

Підприємство також будує приміщення для зберігання плодово-ягідної продукції потужністю на 2,424 тис. тонн, встановили й сортувальну лінію.

Нещодавно його відвідав начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк, який після візиту заявив:

«Пишаюсь нашими працелюбними краянами. Це яскравий приклад підприємства, яке розвивається і ефективно працює, підтримуючи економіку нашої країни. Подякував керівництву і колективу компанії за їх якісну роботу та побажав ще більших результатів».

Георгій СЕМЕНЮК,

«Новий день».

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ultimul articol