У школі можна навчатись, але й займатись багатьма іншими цікавими справами (якщо захотіти, звичайно ж). Це доводять, зокрема, і кілька ліцеїсток з Глибоки, які рік назад дали старт гарній ініціативі, а нині реалізують її з успіхом. Попри юний вік, Євгенія Глобак, Анастасія Никорюк, Яна Чистякова, Аріанна Сирбу, Софія Козюк та Юлія Фодчук заснували своє маленьке підприємство і вирощують, таким чином, мікрозелень у Глибоцькому ліцеї. Цьому важливому для них (і не тільки) процесу дівчата віддаються сповна і вміло поєднюють його зі шкільними турботами, адже уроки, звичайно ж, ніхто не скасовував. Про те, як юначкам це вдається робити, що спонукало їх цим зайнятись і для чого — читайте у нашій сьогоднішній розповіді.
Як у Глибоцькому ліцеї з’явилось шкільне підприємство?
Ви, можливо, і не знаєте, але на Буковині розвивається доволі активно шкільне підприємництво. Наразі у Чернівецькій області функціонують вісім таких учнівських бізнесів, де молодь має можливість утілити у життя свої сміливі ідеї. Вони знаходяться, зокрема, у Чернівецькій, Вижницькій, Глибоцькій, Хотинській та Мамалигівській громадах, працюючи на базі місцевих навчальних закладів. Чільне місце у цьому поважному списку займає і підприємство під назвою «Green Spot», яке було створене у Глибоцькому ліцеї. Тутешні учні придумали вирощувати мікрозелень і роблять це з великим ентузіазмом, звичайно ж, не без допомоги старших наставників.
— Ідея вирощувати мікрогрін «пустила паростки» ще два роки тому, коли я разом з вчителькою біології Наталією Гаврилюк працювала над науковою роботою, — розповідає ліцеїстка Євгенія Глобак, яка керує командою «Green Spot».
Свій задум глибочани — точніше, глибочанки, бо у цьому випадку маємо справу зі суто дівочою компанією, змогли реалізувати у рамках Ініціативи «Інтеграція молоді з числа ВПО у місцеві громади Чернівецької області шляхом створення молодіжного соціального підприємництва», яку впроваджує Фонд «Буковина інноваційна», за сприяння Програми розвитку ООН в Україні i за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Зокрема, завдяки участі у цьому проєкті придбано необхідне обладнання.
Продукцію купують учителі, учні, місцеві кафе та ресторани, а прибуток йде, в основному, на соціальні проєкти
Команда глибоцького «Green Spot»-у — не дуже численна, але, натомість, є дружною та злагодженою. Дівчата змогли організувати робочий процес, як у справжньому підприємстві — кожна з них має свою роль та відповідні обов’язки, працюючи старанно над спільним успіхом.
Уже згадана Євгенія Глобак є керівницею компанії та її маркетинговим менеджером. Відтак, вона координує роботу, розробляє стратегію продажів, вивчає конкурентне середовище та визначає цільову аудиторію. Анастасія Никорюк та Яна Чистякова спеціалізуються на звʼязках з громадськістю і, таким чином, взаємодіють з місцевою громадою та медіа, а також організовують події для залучення уваги та забезпечують позитивний імідж підприємства. У свою чергу, Аріанна Сирбу та Софія Козюк обіймають посаду фахівчинь з вирощування і відповідають за технічні аспекти процесу, зокрема планують та впроваджують інноваційні методи вирощування, слідкують за якістю та врожайністю. Головною у фінансових справах є аналітик Юлія Фодчук, яка розробляє та відстежує бюджет, аналізує результати та дає рекомендації у тому, що стосується капіталу.
Допомагає ліцеїсткам голова Молодіжної ради Глибоцької ТГ Юлія Балан, яка виступає у ролі менторки. З цього амплуа, вона надає підтримку та поради команді юних підприємиць, мотивує та надихає їх на плідну та якісну працю, ділиться власним досвідом, тощо.
І, здається, всі зусилля молодих глибочанок і тих, хто їх підтримує, є недаремними. Невеличка ліцейська компанія має вже й перші успіхи, якими може похвалитись. Зокрема і тому, що стосується реалізації продукції.
— За час роботи проєкту ми виростили близько 170 упаковок різної мікрозелені. Нашими клієнтами є вчителі, діти, батьки та інші жителі громади. Також маємо оптових покупців — кафе «Казка» і готельно-ресторанний комплекс «Георг Парк». До речі, для замовлення мікрозелені можна звернутись в дірект нашого Iнстаграму — green_spot.cv, або за номером +380680714401 (Telegram/Viber), — діляться дівчата з «Green Spot»-у.
Оскільки підприємство є соціально-орієнтованим, то частина прибутку витрачається на створення соціальних заходів у Глибоцькому ліцеї. Також члени команди отримують невеличку фінансову винагороду за виконану роботу. Ну і, звичайно ж, замовляються нові партії насіння.
Але, водночас, пробуючи свої сили у ролі підприємців у такому юному віці, глибоцькі ліцеїстки здобувають корисний практичний досвід, який їм, безперечно, знадобиться у майбутньому.
— Участь у цьому проєкті, — зазначають героїні нашої розповіді, — дає нам багато нових знань. Таким чином, ми навчились працювати в команді, раціонально розподіляти бюджет, створювати контент-плани, вести соціальні мережі та комунікувати з жителями нашої громади. Стосовно мрій, «Green Spot» дуже прагне вийти на ширший ринок. Хочемо поставляти мікрозелень не лише у Глибоцькій громаді, а й по всій країні.
«Головне — забезпечити світло, вологу та кімнатну температуру (18-24°C)»
І все ж таки, що ж являє собою ця мікрозелень? Чим вона відрізняється від звичних рослин, до яких ми звикли? Наскільки важко її вирощувати? Що для цього потрібно? Відповіді на ці запитання, знають представниці глибоцького «Green Spot»-у.
— Мікрозелень, — кажуть вони, — це молоді паростки різних овочевих, трав’яних і злакових культур, які збирають на ранній стадії розвитку, коли у рослин з’являються перші справжні листки. Ці паростки, зазвичай, вирощують у контрольованих умовах і збирають через два-три тижні після проростання насіння, залежно від виду рослини. Звичайні рослини, натомість, вирощують до зрілості, коли вони досягають повного розміру. Мікрозелень містить більше вітамінів, мінералів, антиоксидантів та інших корисних речовин на одиницю маси, якщо порівнювати їх зі зрілими рослинами. Це робить її надзвичайно поживною, навіть споживаючи у малих кількостях.
Вирощувати мікрогрін, за словами учениць Глибоцького ліцею, не дуже важко. З обладнання необхідні лотки, субстрат, обприсукач, а якщо робити це у великих масштабах — то й спеціальні стелажі.
— Головне — забезпечити світло, вологу та кімнатну температуру (18–24°C), — наголошують молоді садівниці.
Звичайно, не з самого початку вони володіли всіма тонкощами вирощування мікрозелені, але, залюбки, погодились поглиблювати свої знання. Допомогла їм у цьому вчителька біології Наталія Іванівна Гаврилюк. Від неї дівчата дізнались, поміж іншим, і про основні етапи цього процесу, якими нині вправно користуються у своїй практиці. Йдеться, насамперед, про такі аспекти, як вибір насіння (використовується необроблене), замочування (за потреби), підготовка основи, безпосердній посів, зволоження, пророщування (насіння тримається в темряві 2-3 дні до появи паростків), освітлення (коли з’являються паростки, контейнер переноситься на світло під лампи), полив і збирання через 7–14 днів.
— Мікрозелень використовують дуже часто у кулінарії: для приготування салатів, сендвічів, смузі, супів, соусів, як гарнір, або прикрасу страв, завдяки смаку, користі та естетичному вигляду. До її основних переваг можна віднести такі фактори, як високу поживність (мікрозелень містить до 40 разів більше вітамінів і антиоксидантів, ніж зрілі рослини), швидке вирощування, універсальність (підходить для різних страв) та екологічність (вирощується без використання хімікатів), — додають дівчата з «Green Spot»-у.
А про свою невеличку справу, яку вони роблять з великим захопленням, завзяттям і щирою відданістю, глибоцькі ліцеїстки вже знають, дійсно, багато. Та готові розвивати і надалі проєкт під назвою «Green Spot». І ця історія, на мою скромну думку, є яскравим прикладом того, як молодь може проводити свій вільний час — з користю для себе і для оточуючих. Хіба це не чудово?!
«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/