-0.4 C
Chernivtsi
П’ятниця, 22 Листопада, 2024

БДЖОЛИНІ СПРАВИ. У Старому Вовчинці родина працює пліч-о-пліч і дбає про свою сімейну пасіку

Треба прочитати

Здається, весна прийшла не тільки у календарі, але і в реальності. Погожі дні приносять радість і надію та, водночас, сприяють господарським справам, яких у цій порі вдосталь. Потрібно і те зробити, і це встигнути, й інше… Словом, нудьгувати нині немає коли, особливо коли ти живеш на селі. Вийшли зі зимової «сплячки» та взялись за роботу і трудівниці-бджілки. Вже гудуть вони завзято і на сімейній пасіці Воробців у селі Старий Вовчинець.

«Сюди би — зо два вулики бджіл…»

Зазвичай, у галузі бджільництва знаходимо людей, які «закохані» у свою справу і присвячують їй багато зусиль. Такою є і ця родина зі Старого Вовчинця, яка гуртом опікується своєю пасікою, працюючи дружно і наполегливо.  Розказують, що пасічниками стали зовсім випадково.

— Одного весняного ранку неділі наша мама довго спостерігала за квітучими деревами в саду і сказала: «Сюди би — зо два вулики бджіл…». На це — тато просто промовчав. Але вже наступного дня наш батько поїхав у місто і, нікому нічого не кажучи, зробив невеличку покупку — придбав костюм, стомеску і димар для пасічництва. Там же він зустрів і чоловіка, який запропонував йому купити бджоли, — ділиться Ганна Воробець.

Так, власне, і зрушила ця бджолина історія: певним чином не запланована, але, як виявилось, вельми плодотворна. Її героями є Ганна Воробець зі своїм чоловіком Петром, а також його батьки — Віктор та Ольга. Команда — невелика, але злагоджена. У кожного — своя ділянка роботи, свої клопоти й обов’язки, кожен — залучений у процес, аби зрештою досягти гарний результат.

Свою справу бджолярі зі Старого Вовчинця назвали «Медозбір». «Ця назва символізує напрямок нашої пасіки, на який ми акцентуємо увагу, а ще — нашу якісну свіжу медову продукцію», — зазначають вони.

«Ми почали з абсолютного нуля, але з надзвичайно великим бажанням отримати хоча б один літр меду»

Досвіду у розведенні бджіл не було ні в кого з Воробців, отож довелось усе розпочати з нуля. Ризикнули і, здається, не прогадали.

— На старті жоден з нас не мав навіть найменшого уявлення, як працювати з бджолами, — зізнається Ганна Воробець. — Більше кажучи, навіть не знали, з якого боку підходити до вулика. Ми почали з абсолютного нуля, але з надзвичайно великим бажанням отримати хоча б один літр меду.

Проте, досить швидко справи у новоспечених пасічників пішли вгору. Першу бджолину сім’ю вони придбали наприкінці червня, а вже у серпні отримали перші 30 л меду. «Нашій радості тоді не було меж», — згадують із задоволенням герої моєї розповіді.

— Пасіка в нас досить невелика, але з кожним роком збільшується. На період зимівлі вона знаходиться у Старому Вовчинці, але під час активного медозбору «мандрує» — ми вивозимо вулики у різні місця Чернівецької області, ближче до медоносів, — кажуть бджолярі.

Реалізують мед, мед в сотах, пилок, горішки та сухофрукти в меді

Займатись бджільництвом — це більше про улюблене заняття, аніж про бізнес та поповнення кишені. Про це розповідає і сім’я Воробців.

— У першу чергу, це робота і задоволення для душі, а заробіток — додатковий бонус за нашу працю, хоча інколи витрати перевищують наш заробіток, — ділиться Ганна Воробець.

За її словами, «Медозбір» пропонує широкий асортимент продукції: мед, мед в сотах, горішки в меді, сухофрукти в меді, пилок.

— Найбільшу користь несе в собі сотовий мед, адже він зберігає величезну кількість вітамінів для нашого організму. Горіхи містять ненасичені жири, білки та важливі мінерали, такі як магній та цинк. Їх вміст, у поєднанні з медом, роблять цей дует ідеальним комплексом поживних речовин для підтримки здорового харчування. Пилок, у свою чергу, це справжній природний антиоксидант, — говорить Г. Воробець про користь продукції, яку реалізують старововчинецькі пасічники.

«Кожний день бджоляра — особливий»

Звичайно ж, усі ми знаємо, що мед — це не тільки смачно, але й корисно. Саме тому, цей продукт є дуже бажаним на кожному столі. Водночас, шлях від вулика до шлунку є вельми тривалим і насиченим. За процесом медового виробництва «ховається» кропітка бджолина і людська праця.

— Пасіка забирає практично ввесь час протягом року. Більше вільних годин з’являється, звісно, взимку. Але, кожний день бджоляра — особливий та по-своєму цікавий, починаючи з розпалювання димаря, огляду сімей, закінчуючи викачкою меду. Однак, ситуації бувають різні: це і укуси бджілок, ловлення бджолиного рою, або перевезення вуликів до іншого медоносу. Загалом, бджоли — миролюбні створіння, але все залежить від пасічника, — розповідає Ганна Воробець.

Одна з перших асоціацій, яка приходить в голову, коли маємо на увазі бджолярів, це той оригінальний костюм, без якого у їхній роботі не обійтись. Як наголошує моя співрозмовниця, професійна «уніформа» пасічника, дійсно, відіграє важливу захисну роль:

— Головним атрибутом одягу бджоляра є маска, яка оберігає від укусів в обличчя. Ми, зазвичай, використовуємо маску, куртку і шорти, — каже вона.

Що роблять бджоли у квітні, чим будуть займатись надалі й яка проблема є найактульнішою для бджільництва?

Наразі, як зазначають предстaвники родини Воробець, бджоли активно збирають пилок і перші краплини нектару з весняного цвіту.

— З початку травня до середини серпня відбувається активний медозбір, розширення сімей та викачка меду. Сам процес викачки меду являє собою надзвичайно велику роботу, насамперед бджоляра, — стверджує Г. Воробець.

Одним з найгостріших питань для галузі пасічництва є активне використання хімікатів під час обробки полів, яке несе велику загрозу для бджіл.

— Справді, — погоджується Ганна Воробець, — отруєння пестицидами займає чи не найперше місце серед причин вимирання бджіл. Особисто у нас, якихось проблем з цього приводу не було, оскільки ми завжди тримаємо зв’язок з аграріями. Звичайно, хотілося б, щоб ті, хто займаються сільським господарством використовували препарати, які не шкодять бджілкам.

Нехай так і буде! Тоді — і бджоли почуватимуться у безпеці та приноситимуть користь людям, і мед буде смачним та поживним. А якщо вас зацікавила натуральна продукція «Медозбору», пасічники зі Старого Вовчинця запрошують відвідати їхні сторінки у соціальних мережах, зокрема Інстаграм, ТікТок, Вайбер, та знайти сторінки під назвою «_medozbir_». Там — уся необхідна інформація.

Георгій СЕМЕНЮК

«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/

- Reklama -spot_img
- Реклама -spot_img

Останні новини