До свого місця роботи, а це була горішня школа у Купці, він щоранку крокував пішки, долаючи понад три кілометри. Незмінно з папкою під пахвою із необхідними паперами. І так тривало майже півстоліття вчителювання, з яких тридцять два роки директором у навчальному закладі.
Домеціан-Модест Кукуруз народився і виріс у багатодітній сім’ї, де в матері із батьком було десятеро синів і дочок. Звісно, хлопчина змалку привчався до сільської праці, але поряд тягнувся і до книжок, з яких черпав для себе бажані знання навколишнього світу. Тож, по закінченні семи класів вступив до Чернівецького педагогічного училища й успішно закінчив його.
Втім, опісля для молодого випускника заграла армійська сурма і Домеціана призвали на службу до війська.
– Сталось так, – пригадує він, що по завершенні армійського трирічного вишколу науковці держуніверситету Чернівців запропонували мені навчання у виші. Безперечно, я з радістю погодився на цю пропозицію. Склавши вступні іспити опинився серед студентів фізико-математичного факультету. Словом, з університетським дипломом продовжив педагогічну працю в школі рідного села.
Давно повиростали учні досвідченого педагога, торують самостійну життєву дорогу. Багато з вихованців Домеціана Миколайовича стали відомими фахівцями, зокрема живуть і працюють у Києві, Кишиневі, інших містах України та Молдови. Гордістю вчителя та його дружини Олени Петрівни (до речі, теж шанованої педагогині) є син Микола та дочка Маргарита.
Хочеться, безперечно, сказати і ще про одну яскраву сторінку з біографії Домеціана-Модеста Миколайовича Кукуруза – його авторство вельми цікавої і багатої монографії під назвою «Купка – село на Буковині». Над цією книжкою він працював п’ятнадцять років, зібравши у виданні дуже багаті і достовірні архівні матеріали з історії села періоду 1844 – 2000 років. Ця робота знайшла схвальні відгуки як серед рядових читачів, так і з числа науковців історичного спрямування.
А завершую свою розповідь про Домеціана Миколайовича його знаменною сьогоднішньою датою – дев’яносторіччям від дня народження. Віват, ювіляре!
Василь ГЕЙНІШ
«Новий день» – https://monitorbuk.com/uk/