Printre pasiunile Nataliei Amarița, elevă în clasa a opta (sau, mai bine spus, deja a noua) a Liceului din Dimca, se numără muzica și tot ce se referă la ea. Astfel, fata frecventează cu succes orele Școlii de muzică din orășelul Hliboca, reușind să performeze la cel mai înalt nivel, iar dovadă, în acest caz, ne stau numeroasele distincții obținute în ultima vreme.
Și la Dimca, și la Hliboca, anul de studii, ca și în majoritatea instituțiilor de învățământ, a rămas deja în urmă, dar aceasta nu o împiedică pe tânara speranță a muzicii bucovinene să-și demonstreze incontestabila valoare la competiții de creație dintre cele mai alese, așa cum a fost, de altfel, și recentul Festival-Concurs Național „Zlata Fest. Talentele de aur ale Ucrainei”.
Pe această scenă prestigioasă, Natalia Amarița a avut o prestație de zile mari, cucerind, în cele din urmă, Marele Premiu (Grand Prix) al concursului, realizarea ei venind la secțiunea „Intepretare vocală de estradă”, în categoria de vârstă rezervată participanților de 13-16 ani. Pe lângă premiile tradiționale — cupă, medalie, diplomă — talentata cântăreață dimceană s-a învrednicit și de o invitație specială de a se alătura proiectului „TOP cei mai buni dintre cei buni 2026 – Bătălia titanilor de aur ai Ucrainei”, care se va desfășura în orașul Kiev.

De remarcat că, reușita Nataliei Amarița nu este singura pe care și-au trecut-o în palmares discipolii Școlii de muzică din Hliboca în cadrul festivalului amintit. Pe aceeași scenă, a reușit să se afirme și Daria Gojda din Prisăcăreni, care a obținut locul întâi la secțiunea „Intepretare vocală populară” (categoria de vârstă 13-16 ani).
La rândul său, Sofia Pilipic, care a debutat la un concurs de o asemenea anvergură, și-a trecut în cont poziția a treia — secțiunea „Intepretare vocală de estradă”, categoria de vârstă 10-12 ani.
„Le felicităm pe tinerele noastre steluțe cu prilejul adjudecării acestor minunate rezultate! Le dorim noi realizări creative, inspirație, încredere în forțele proprii și încă multe alte victorii strălucitoare! Sunteți mândria noastră! Sunteți cele mai bune!”, —constată cu mult entuziasm reprezentanții Școlii de muzică din Hliboca, al cărei excelent renume a fost confirmat încă o dată.
Gheorghe SEMENIUC
„Monitorul bucovinean” – https://monitorbuk.com/


